Věděli jste, že zdraví pleti je odrazem vašeho jídelníčku? Trápí vás akné? Možná bude stačit, když změníte stravovací režim a omezíte konzumaci některých potravin. Čtěte dál tento článek, dozvíte se, jaké potraviny byste měli omezit a jaké naopak můžete zařadit do první linie.

Pro krásnou pleť:

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou pro pleť velmi prospěšné. Jsou obsaženy například v rybách, dále v oříškách, v semínkách či v avokádu. Vysoký podíl těchto kyselin mají samozřejmě i sledě nebo sardinky, v jejich případě však není vhodná příliš častá konzumace, neboť tyto ryby obsahují velké množství jódu, o němž a jeho vlivu na akné panují spekulace. Na rybí oleje vsadit ale s jistotou můžete. Dopřejte si i jiné zdravé tuky například olivový olej. Naopak si dejte pozor na smažená jídla, která vaší pleti živiny nepřinesou.

Antioxidanty a vitaminy v ovoci

Zejména v lesních plodech jako jsou borůvky, maliny či ostružiny se vyskytuje mnoho antioxidantů, které, jak již název napovídá, mají vysoce antioxidační účinky, tj. ničí viry a bakterie, zamezují tvorbě zánětů. Nesmíme zapomenout ani na vitamin C, který kromě toho, že vyživuje a povzbuzuje pleť, podporuje tvorbu kolagenu a ničí viry a bakterie.

Zinek jako blahodárné léčivo

Možná vám neušlo, že pro aknózní pleť se vyrábí mnoho produktů, které jsou obohaceny o zinek. Zinek je totiž výborným bojovníkem proti právě těm bakteriím, které způsobují akné. V jakých potravinách se zinek nachází? Vsaďte na cokoliv zeleného ze zahrádky. Dobrou volbou jsou také ústřice.

Pitný režim je základ

Při nedostatečném pitném režimu bude váš boj proti akné bez konce. Pijte hlavně vodu, kterou můžete zakápnout citronem, nebo čaj. Vyhýbejte se tekutinám s vysokým obsahem cukru, omezte také sycené nápoje. Používejte hydratační péči.

Když čokoláda, tak hořká

U antioxidantů ještě zůstaneme. Jejich velké procento je obsaženo také v hořké čokoládě. Pokud si tedy libujete ve sladkém, řekněte své ano čokoládě hořké. Na mléčnou nebo bílou čokoládu si dejte pozor, nejenže se v ní nachází hodně nezdravého cukru, ale obsahuje také vysoký podíl mléka, které, jak se níže dočtete, také není výhrou. Za připomínku stojí, že některým typům pleti nesvědčí ani kakao jako takové. Pokud si myslíte, že jde o váš případ, vyzkoušejte produkty z karobu.

Tohle pleti nesvědčí:

Potraviny s vysokým glykemickým indexem

Vyšší hodnota glykemického indexu značí rychlé vstřebávání cukru, které není pro tělo prospěšné. Zatímco například v případě konzumace luštěnin se do těla cukr uvolňuje postupně, brambory, bílé těstoviny a rýže bohužel zajistí výrazné zvýšení hladiny cukru v krvi naráz. Stejně tak to platí u pečiva nebo u bílého cukru. Bílé pečivo nahraďte za celozrnné, bílý cukr ideálně vynechte úplně.   

Mléčné výrobky

Pokud jste milovníkem jogurtů, sýrů nebo s oblibou pijete kávu s mlékem, myslete na to, že i mléčné výrobky mohou mít na tvorbu akné nelibý vliv, a to zejména pro to, že mohou způsobovat ucpávání pórů. Konzumujte po nějaký čas méně laktózy a zjistěte, zda se vaší pleti bude lépe dařit.

Pikantní jídla a vyšší množství soli

Omezit je třeba také pálivé pokrmy. Tělu nesvědčí ani příliš slaná jídla. Větší množství soli způsobuje zadržování vody, kvůli kterému bude vaše pleť nateklá a unavená.

Co dál?

Nezapomeňte také na řádnou hygienu. Zvláště pokud vás trápí akné, je třeba pleť pravidelně odličovat a zbavovat nečistot. Za nás vám jako základ péče můžeme s jistotou doporučit čistící tonikum od značky Clinique, konkrétně produkt Clinique Clarifying Lotion 3, který zbaví pleť přebytečného mazu a rozpustí veškeré nečistoty. Vaše pleť vám bude děkovat. Vyzkoušeno! Produkt nepatří k nejlevnějším, účinky tonika vám však tuto investici vrátí.