Kosmetické štětce je třeba pravidelně čistit, neboť se na nich udržuje velké množství bakterií, odumřelých buněk či jiných mikroorganismů. Ty se na ně dostávají nejčastěji přímo z pleti. Každým dnem se usazují na štětec a po týdenním užívání je jich štětec plný. Myslet je třeba také na to, že make-upem zakrýváme své nedokonalosti. Zvlášť pupínky na pleti a následně na štětečku zanechávají své stopy. Pokud chcete proti těmto nedokonalostem bojovat, je mytí štětců (a samozřejmě i jiných pomůcek jako houbiček) nepostradatelnou záležitostí.

Štětec je tedy vhodné čistit alespoň zběžně po každém použití například pomocí odličovacího tamponku či ubrousku. Minimálně jednou za týden by pak měla být štětcům dopřána koupel a dokonalý detox se vším všudy.  

Mytí štětců je možná jednodušší, než si myslíme. Postačí vám k němu trocha horké vody s přípravkem na mytí nádobí. Pro spolehlivé odstranění všech bakterií přidejte do tohoto roztoku ještě lžíci octa. Štětce je třeba v koupeli ponechat minimálně několik minut. Poté je důkladně omyjte vodou. Pokud štětce stále barví, můžete na ně aplikovat ještě trochu čistícího prostředku na nádobí a pod tekoucí vodou je proplachovat, dokud nepřestanou pouštět stopy líčidel.

Druhou kategorií přípravků, které k čištění můžete využít, jsou samozřejmě ty kosmetické. Lze pracovat s micelární vodou či s jiným pleťovým čistícím prostředkem. Štětec navlhčete, naneste na všechny štětinky pomocí prstů vybraný přípravek a promněte. Oplachujte tekoucí vodou. Tento postup můžete opakovat, dokud štětec nebude dokonale čistý. 

Pozor si dejte na přílišné namáčení rukojeti a kovového spoje, přípravky i voda mohou narušit funkci lepidla a štětinky by mohly začít vypadávat.

Nezapomeňte na to, že větší štětce bude třeba po lázni pročesat, aby se štětinky navrátily do původního stavu a držely pospolu.

A ještě jedno upozornění na závěr. Štětce vždy řádně nechte proschnout. Nikdy nenanášejte make-up, pudr či tvářenku mokrým štětcem! Jednak by se na něj bakterie opět nachytaly rychlostí blesku, ale také se vlhkým štětcem ani řádně nenalíčíte.

Hledáte perfektní štětec na pudr a na poslední ladění finálního looku? Pak vám jednoznačně doporučujeme náš oblíbený štětec Essence (na hlavní fotografii) s tak jemnými štětinkami, že se na jejich pohlazení budete těšit každým dnem.